Nejprodávanější produkty

Kde se vzaly buckfastky?

Kde se vzaly

Je to původně hybrid mnoha plemen. Je to jediné umělé včelí plemeno. Dlouhodobý, více jak sedmdesát let trvající plemenný výběr vedl k ustálení vlastností. Vyšlechtil jí Bratr Adam. Původem Němec, žijící od útlého mládí v Anglii, v benediktýnském klášteře, opatství Buckfast. Bratr Adam je jeho řeholní jméno. Pod tímto jménem tohoto včelařského velikána včelařská veřejnost zná. Jeho původní občanské jméno je ale Karl Kehrle. Narodil se 3.srpna 1898 v Německu. Zemřel 1.září 1996, nedaleko opatství Buckfast ve věku 98 let.

Kdy se objevily poprvé

Vznik BV se datuje rokem 1916. Po vlně úhynů, které způsobil roztočík včelí (Acarapis woody), zůstalo v opatství Buckfast pouze 16 včelstev. Byly to italské včely (Apis m. ligustica) nebo kříženky italské včely s anglickou tmavou včelou (Apis m. mellifera). Tento základ bratr Adam zušlechťoval včelou anatolskou (Apis m. anatolica) a včelou řeckou (Apis m. cecropia). Genetická výbava BV je tvořena také geny dvou populací afrických včel. Je to včela saharská (Apis m. sahariensis) a velice mírná horská včela (Apis m. monticola). BV neobsahuje geny včely středoafrické (Apis m. scutellata). Středoafrická včela je známá jako zakladatelka afrikanizované populace včel v Jižní Americe. Cílevědomá, a několik desítek let trvající šlechtitelská práce dala vzniknout novému včelímu plemenu se stabilními vlastnostmi. Je to ojedinělá záležitost. Volnost při výběru plemene včel v šlechtitelském programu dala vzniknout včele s unikátními vlastnostmi.

V čem jsou speciální 

Vyhraněnou a zásadní vlastností, kterou se BV liší od jiných plemen je především nerojivost. Pro tuto vlastnost je s oblibou a téměř výhradně chována profesionálními včelař v zahraničí. Má dobrou schopnost vyhledání a využití vzdálenějších zdrojů snůšky. Dobře využívá lesní medovicovou snůšku. Dobře staví. Ostatní vlastnosti jsou podobné, jako u ostatních plemen. Je to včela mírná, pevně sedící na plástech. Pro svou nenáročnost na obsluhu je tato včela chovná stále větším počtem chovatelů a její obliba roste. Nepotvrdily se obavy z extrémní bodavosti kříženců s kraňskou včelou.